Jak zrobić zdjęcie produktu (packshot)?
Kontakt
Facebook

Jak zrobić zdjęcie produktu (packshot)?

Jak zrobić zdjęcie produktu (packshot)?

W dzisiejszych czasach sprzedaż coraz częściej przenoszona jest do potężnego wirtualnego kolosa jakim jest Internet. Ta przeprowadzka ze sklepowej lady do internetowego katalogu stworzyła także nadmierny popyt na wysokojakościową fotografie produktową (zwaną także packshot). Jednak żeby ją poprawnie wykonać nie wystarczy jedynie dobry aparat i podstawowa znajomość obsługi. W celu promocji swoich produktów warto zrobić profesjonalne zdjęcia, które będą gwarancją zainteresowania klientów. Idealne zdjęcie produktowe to takie, które spełnia funkcje informacyjną na temat cech produktu wzbudzając tym samym pożądanie klientów. W artykule przedstawiliśmy podstawowe zasady w tworzeniu tego rodzaju zdjęć.

Światło w zdjęciach produktowych

Nigdy nie osiągniemy spektakularnego efektu na zdjęciach produktowych jeżeli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Bezkonkurencyjna jest natura – a mianowicie światło dzienne. Jeżeli planujemy wykonać zdjęcia poza studiem, powinniśmy zdecydować się na wykonywanie ich przed południem.
Niezależnie od tego czy wykonujemy fotografie w studiu czy poza nim – światło nigdy nie powinno odgrywać głównej roli. Jego zadaniem jest wyłącznie wspieranie „urody” produktu. W tym celu zarówno w plenerze, jak i w studio przydadzą się światła ciągłe (też w zestawie z parasolką) oraz modyfikatory światła zwane softboxami.

jak zrobić zdjęcie produktu
Niezależnie od miejsca wykonywania zdjęcia produktu, dobre światło to podstawa. | źródło: http://www.8thstreetstudios.com/studios/

Cień na zdjęciach produktu

Nieodpowiednio padający cień potrafi popsuć efekt niejednego zdjęcia. Odpowiednie ustawienie świateł może zniwelować ryzyko przytłoczenia produktu niechcianym cieniem. Należy unikać przede wszystkim tworzenia „ciężkich cieni”, które powstają w wyniku złego dopasowania źródła światła do gabarytów produktu. W celu uniknięcia takich niemiłych niespodzianek, profesjonalni fotografowie polecają stosować tzw. dyfuzor do flesza. Pomoże on rozproszyć światło w bardziej naturalny i równomierny sposób.

Tło zdjęcia produktu

Tło produktu, który będziemy fotografować powinno być wierne zasadzie „mniej znaczy więcej”. Musimy zapomnieć o pstrokatych, rozpraszających barwach na rzecz białych, neutralnych kolorów. W świecie fotografii istnieje przekonanie, że najlepsze tło to tzw. „krzywa nieskończoności”. Pomaga ona skupić uwagę wyłącznie na fotografowanym przedmiocie. Efekt ten można uzyskać gdy zegniemy kawałek papieru lub płótna (należy dostosować do gabarytów produktu) i umieścimy obiekt w samym centrum stworzonego w ten sposób tła.

Tło w fotografii packshotowej nie powinno robić „konkurencji” produktowi, który chcemy sprzedać | źródło: https://sebastienfremont.com/galleries/packshot-photography/

Ostrość i obróbka zdjęć produktowych

Istotną rzeczą w robieniu zdjęć produktowych jest ich odpowiednia ostrość. W tym celu niezbędne jest użycie statywów (istnieją nawet specjalnie przeznaczone do smartfonów).  Zadaniem profesjonalnego zdjęcia jest pokazanie jak najbardziej rzeczywistego wizerunku oferowanego produktu. W tym celu powinniśmy zrobić nawet kilka próbnych fotografii, z rożnej perspektywy i wybrać wśród nich najlepszą. Dobre zdjęcie produktowe to takie, które naturalnie odzwierciedla kolor i perspektywę w sposób umożliwiający prawidłową ocenę gabarytów danego produktu. Nie możemy zapominać też o odpowiedniej higienie. Nawet najlepszy fotograf nie pomoże jak bluzka, którą chcemy sprzedać będzie np. pogięta lub brudna. Oczywiście programy graficzne mogą nam sporo pomoc w tej kwestii, ale po co skoro tak czy owak klient otrzyma produkt niezgodny z jego oczekiwaniami? Nie możemy zapominać, że podstawą sukcesu w sprzedaży jest zainteresowanie klientów. Dlatego też podstawą jest dostosowanie efektu końcowego do jego wymagań.

Optymalizacja zdjęcia produktowego

Zdjęcia produktowe, które będą prezentowane w Internecie powinny być odpowiednio zoptymalizowane. Przeglądarki internetowe powinny wczytywać je szybko, a sama ich jakość nie powinna mieć przez to ani jednego uszczerbku. Ważne jest to żeby były akceptowalne przez różnorodne serwisy sprzedażowe, a także social media.
Warto też zoptymalizować zdjęcia produktowe pod kątem druku etykiet produktów, katalogów, ulotek itp. Przed ostatecznym oddaniem w ręce klienta należy wszystkie zdjęcia odpowiednio nazwać. Jeżeli mamy niewielkie zlecenie możemy po prostu wpisać nazwę produktu. Większe zlecenia powinniśmy opatrzyć specjalnymi kodami sprzedażowymi.

23 listopada 2018
Znamy
tajemnicę tworzenia
perfekcyjnych zdjęć
Skorzystaj
z naszej wiedzy

Dowiedz się więcej
o fotografii reklamowej
Fotografia modowa. Jak dobrze fotografować modę
24 stycznia 2020

Fotografia modowa to jeden z najgwałtowniej rozwijających się typów fotografii reklamowej. Wszystko to spowodowane jest rozwojem urządzeń mobilnych, Internetu oraz …

Jak przygotować zdjęcia na stronę internetową lub bloga?
05 lutego 2019

Nie jest żadnym odkryciem, że zdjęcia często bardziej zawracają uwagę niż sam tekst, większość populacji jest po prostu „obrazoczytelnikami”. Nieodpowiednio …

Jak zrobić dobre zdjęcia kulinarne?
13 grudnia 2018

Nawet najsmaczniejszy produkt spożywczy nie podbije serca (a właściwie podniebienia) jeżeli będzie brzydko wyglądać. U większości z nas zanim coś …