Któż z nas nie zna Starbucks’a? Każdy choć raz zetknął się z tą najpopularniejszą siecią kawiarni na świecie, a nawet pił kawę w kubku ze sławnym logo syreny Starbucks. Prawie 50-letnie istnienie sieci przyczyniło się do powstania niejednej legendy nie tylko o tajemniczych recepturach smaku kaw, ale także o znaczeniu i pochodzenia jej logo.
Starbucks. Historia największej na świecie sieci kawiarni
Starbucks Corporation to największa na świecie sieć kawiarni. Jej początek sięga 1971 roku, kiedy to w Seattle (Waszyngton, USA) Jerry Baldwin, Zev Siegel i Gordon Bowker otworzyli pierwszą kawiarnię przy Western Avenue 2000. Szesnaście lat później stała się własnością Howarda Schultza, który zarządza nią do dzisiaj. Na przestrzeni lat Starbucks stał się koncernem liczącym blisko 17 tysięcy sklepów w 50 krajach świata. Siedziba zarządu wciąż mieści się w tym samym miejscy gdzie powstała pierwsza kawiarnia.


Logo Starbucks. Ewolucja
Od początku powstania nieodłącznym elementem logo Starbucks jest mityczna syrena z dwoma ogonami, po prawej i lewej stronie. W pierwszej ciemnobrązowej wersji, znaku firmowego miała ona długie kręcone włosy, a dokoła niej w kółku znajdowały się słowa „Starbucks”, „coffee”, „tea”, „spieces”. „Morskie” nawiązanie w logotypie wcale nie jest przypadkowe. Do USA dostarczano kiedyś kawę statkami, które miały na dziobie rzeźby kobiet z morskim ogonem. Nawet sama nazwa „Starbuck” pochodzi z romantycznej powieści żeglarskiej „Moby Dick”. Pierwsza zmiana logo została dokonana w 1987 roku. Wówczas „gorszące” opnie publiczną nagie piersi syreny zostały zasłonięte długimi włosami, w tle postaci dodano czarne tło, a całość została umieszczona w zielonym kręgu. Zredukowano także liczbę słów na znaku, pozostawiając jedynie „Starbucks” i „coffee”.
Gdy firma po raz pierwszy weszła na nowojorską giełdę w 1992 roku, zarząd zdecydował się na kolejna modyfikację logotypu. Wówczas całą postać syreny zastąpiono jej porterowym zbliżeniem. Logo to istniało w przestrzeni publicznej przez 14 lat, następnie koncern przywrócił pierwszą, brązową wersję znaku na papierowych kubkach. Nie było to bez celu, w taki sposób firma chciała uczcić swój jubileusz 35-lecia istnienia na rynku oraz wkład w zachodnie wybrzeże regionu USA. Następnie po upływie 5 lat, z okazji 40 urodzin Starbucksa (2011) zostało wprowadzone kolejne logo firmowe. Wówczas całkowicie zniknął okrąg otaczający syrenę oraz zawarte na nim słowa „Starsbucks” i „kawa”. Ta zmiana miała być zapowiedzią ekspansji na rynek spożywczy.. Nowy wizerunek był wprowadzany stopniowo i jest on aktualny do dnia dzisiejszego

Logo Starbucks. Syrena czy szatan?
Syrenki kojarzą się nam głownie z pięknymi kobietami posiadającymi rybi ogon, wesołymi duszkami, nimfami, Arielkami i innymi bohaterkami bajek dla dzieci. Być może takie skojarzenia chcieli wzbudzać właściciele Starbucks’a, jednak w opinii publicznej wzbudzał on niejednokrotnie mieszane uczucia. Ostatnio na forach pojawia się coraz więcej kontrowersji dotyczących porównania loga największej sieci kawiarni na świecie do symbolu zła, szatana itp. Niektórzy uważają, ze symbol Starbucksa jest połączniem satanistycznego wizerunku zła poprzez wszelkich pogańskich i antyboskich znaków, symboliki masońskiej, okultyzmu itp. Ową „syrenę „określają nie jako sympatyczną panienkę z morskich głębin, a za pomocnice diabła i Wielką Nierządnice z Apokalipsy. Czy jest w tym choć ziarenko prawdy, a może to po prostu wytwór pospolitych poszukiwaczy sensacji? Interpretacje pozostawiam wam samym.
