Muzyka elektroniczna. Skąd pochodzi i od kiedy jest popularna w Polsce - Creative Heads
Kontakt
Facebook

Muzyka elektroniczna. Skąd pochodzi i od kiedy jest popularna w Polsce

Muzyka elektroniczna. Skąd pochodzi i od kiedy jest popularna w Polsce

Muzyka elektroniczna coraz częściej wypiera tą opartą na klasycznych instrumentach. Z roku na rok zwiększają się jej możliwości. Obecnie nawet imitowanie prawdziwych instrumentów dla tego rodzaju muzyki nie jest czymś niewykonalnym. Choć dla wielu z nas wydaje się względnie nowym wynalazkiem, tak naprawdę korzenie muzyki elektronicznej sięgają XIX wieku! Chcecie wiedzieć więcej? Przeczytajcie ten artykuł!

Muzyka elektroniczna – co to jest i skąd pochodzi?

Muzyka elektroniczna tworzona jest wyłącznie za pomocą elektromechanicznych lub elektronicznych instrumentów muzycznych, zwanych też elektrofonami. Pierwszy raz termin „muzyka elektroniczna” jako termin użyty została w 1951 roku na delegacji muzyków kolońskiego studia WDR (Elektronische Musik).
Muzyka elektroniczna jest „córką” muzyki mechanicznej, której rozkwit sięga XVII i XVIII wieku. Wówczas na potrzeby ludzi spragnionych „samodzielnych” instrumentów zaczęto konstruować różne samogrające pozytywki, katarynki itp. Oba rodzaje łączyło dążenie do stworzenia samokomponująych i samogrających instrumentów.
Muzyczny telegraf wynaleziony przez Elisa Graya w 1876 roku uznawano za pierwszy element muzyki elektronicznej. Stał się on inspiracją do powstania innych podobnych wynalazków tego rodzaju, które choć na początku traktowane były jako „muzyczne dziwactwa” z wiekiem zyskiwały na popularności.
Pierwsza połowa XX wieku przyniosła nowy odbiór tego rodzaju muzyki. Wpisała się między innymi w najbardziej awangardowe kierunki sztuki tego stulecia. Już w 1914 roku w Mediolanie odbył się pierwszy koncert muzyki elektronicznej na żywo, zwanej wówczas „futurystycznej”. Pod koniec lat 20 XX wieku miało miejsce otwarcie pierwszego studia do tworzenia nagrań muzyki elektronicznej.
W 1939 roku stworzono pierwszą kompozycję, w której wykorzystano jedynie dźwięki odtwarzane z 2 gramofonów. Autorem tych dźwięków był nowojorski kompozytor John Cage, który nazwał ten utwór Imaginary Landscape #1. Od tego czasu muzyka elektroniczna stopniowo się rozwijała z dekady na dekadę.

Utwór nr 1 – Pierwszy utwór elektroniczny „Imaginary Landscpe #1”( tł. „Wyobrażony Krajobraz”) miał bardzo spokojne, wręcz usypiające brzmienie.
Rozkwit muzyki elektronicznej na masową skalę rozpoczął się w latach 70. To właśnie w 1970 toku powstał pierwszy, przenośny i cenowo dostępny syntezator – Minimoog. Od tego czasu nawet amator mógł modelować niezależne aspekty dźwięku. W tej dekadzie powstały też elektroniczne hity, które zna nawet dzisiejszym pokoleniom.

Minimoog – pierwszy masowo dostępny syntezator | źródło: www.wikipedia.pl

Pierwszym masowym elektronicznym hitem singlowym w historii był „Popcorn” zespołu Hot Butter. Oprócz tego w tej dekadzie debiuty mieli jedni z najlepszych dotychczasowych artystów wykonujących muzykę elektroniczną : Jean Michel Jarre oraz Krawftek. Zostają zainicjowane nowe odmiany muzyki elektroniczne: Ambient, który charakteryzuje się imitowaniem naturalnych odgłosów otoczenia ( jego prekursor Brian Eno) oraz styl industrialny polegający na tworzeniu prowokacyjnych i agresywnych rytmów przez syntezatory (m.in. Genesi P-Orrdgie, Thribbing Grist).

https://www.youtube.com/watch?v=tyTlars-V1Y

Utwór nr 2 – „Popcorn” to pierwszy masowy utwór elektroniczny. Młodsze pokolenie może kojarzyć ten rytm z „piosenki” Crazy Frog

https://www.youtube.com/watch?v=Sj7A8SX7ccI

Utwór nr 3 – „Oxygene” to jeden z pierwszych utworów Jeana Michela Jarre, popularnego wykonawcy muzyki elektronicznej
W drugiej połowie lat 70 tradycyjne techniki elektroniczne zostały zaadaptowane w undergroundowej muzyce dyskotekowej. Z sukcesem aranżowano je w muzykę disco, a pod koniec lat 70 Giorgio Monder stworzył pierwsze w historii nagranie techno – I feel in love z wokalem Donny Summer.

Utwór nr 4 – muzyka techno to jedno z „dzieci” muzyki elektronicznej. Pierwszy utwór w tym stylu muzycznym to „I’m feel in love” z wokalem Donny Summer

Muzyka elektroniczna w różnych odsłonach do dzisiaj jest jednym z wiodących styli muzycznych.

Muzyka elektroniczna w Polsce

Rozwój technologiczny instrumentów elektronicznych spowodował, że w latach 80 elektrobrzmienia na zawsze zadomowiły się w muzyce popularnej. Style Electropop, New Romantic, Synth Pop, Italo Disco zdominowały parkiety dyskotek w całej dekadzie lat 80. Muzyka elektroniczna w bardziej zbuntowanej formie EMVM industria i New Wave były numerem 1 na niszowych imprezach i walkmanach buntowników.
Również w Polsce lata 80-te były płodnym okresem muzyki elektronicznej. Wtedy wyłoniły się u nas takie gwiazdy jak Marek Biliński, Kondrat Kucz, Władysław Komendarek itp. Nawet takie osobowości jak Czesław Niemen i Józef Skrzek wydały albumy inspirowane elektronicznymi brzmieniami. Grupa Kombi czy kapitan Nemo, które powstały w tej dekadzie po dzisiaj komponują w tym nurcie.

Utwór nr 5 – „Ucieczka z Tropiku” najpopularniejszy utwór Marka Bilińskiego, jednego z najstarszych i najbardziej docenianych polskich przedstawicieli muzyki elektronicznej

Lata 90 były okresem fuzji różnorodnych gatunków muzyki rozrywkowej z elektroniczną. Powstały nowe style m.in. Industrial Metal, NJ jazz itp. Artyści coraz częściej, także w Polsce wplatywali różnorodne elementy w elektronicznym nurcie. Jak grzyby po deszczu wyrosły kolejne pokolenia artystów wykonujących tego muzykę, m.in. Bookovsky, Daniel Bloom, Sample Edit, Thomas Grubers itp.

Utwór nr 6 – Bookovsky to odkrycie muzyki elektronicznej lat 90

Obecnie popularnymi gwiazdami wykonującymi muzykę elektroniczną w różnych odmianach są XXANAXX, The Dumplings itp. Oczywiście nie brak inspiracji elektronicznych u popularnych polskich wykonawców takich jak Edyty Górniak, Natalii Nykiel, a ostatnio nawet u dawnej miłośniczki bardzo ostrych brzmień Agnieszki Chylińskiej! Elektroniczna odmiana muzyki zagościła już w niejednym albumie wielu polskich gwiazd i na pewno na tym nie koniec!

Utwór nr 7 – XXANAXX to dzisiaj jedna z najpopularniejszych grup młodego pokolenia tworząca muzykę elektroniczną

Utwór nr 8 – obecnie elektroniczne brzmienia można usłyszeć nawet w piosenkach największych polskich gwiazd popowych m.in. u Edyty Górniak

Na naszym rodzimym podwórku wciąż można znaleźć młodych artystów wykonujących klasyczną muzykę elektroniczną należą do nich np. Michel Milde zwany polskim „Jeanem Michelem Jarr”, Przemysław Michał Rudź , który ma na koncie współpracę z największymi, polskimi legendami tego gatunku (m. in. Komendarek, Skrzek, Hertel, Duda).

Utwór nr 9 – „My home, My family” to utwór Michela Milde, polskiego przedstawiciela klasycznej muzyki elektronicznej, zwanego też polskim „Jaeanem Michelem Jarre”

Obecnie nowoczesne programy służące do tworzenia brzmień bez użycia klasycznych instrumentów potrafią imitować nawet najbardziej oryginalne dźwięki, tworząc dzięki temu niezwykle, liryczne kompozycje. Dzisiaj muzyka elektroniczna potrafi poprzez zmysł słuchu stworzyć najpiękniejsze obrazy i uczucia.

13 grudnia 2019
Indywidualna muzyka?
My ją stworzymy!

Dowiedz się więcej
o
Audiomarketing. Jak zdobyć klienta muzyką
04 maja 2020

Każdy z pewnością miał taki moment w swoim życie, gdzie muzyka bardziej lub mniej świadomie wpływała na decyzje o wejściu …