Myszka Miki (org. Mickey Mouse) to od naszych pradziadków po dzisiejsze pokolenie – znany na całym świecie bohater kreskówek. W różnych zakątkach świata, każdy mógł dostrzec wizerunek figlarnej, uśmiechniętej myszki nie tylko na przeróżnych ubraniach i akcesoriach, ale także w roli głównej postaci filmów animowanych i gier. Na przestrzeni lat w wyglądzie tego sympatycznego zwierzaka można dostrzec wiele zmian.
Myszka Miki – historia
Myszka Miki w każdej kreskówce wygląda jak młoda, witalna i uśmiechnięta kreaturka, w rzeczywistości jednak ma ponad 90 lat! Urodziła się w 1928 roku i do dzisiaj cieszy się sławą jednej z największych ikon popkultury. Mimo optymistycznego usposobienia, jej powstanie było poprzedzone katastrofą autora. W 1927 roku firma twórcy Myszka Miki – Walta Disneya straciła prawa autorskie do ich poprzedniego bohatera kreskówkowego królika Oswalda. To właśnie wtedy pan Disney, zainspirowany małą myszą biegnącą obok jego stołu w jego studiu kreślarskim, wymyślił postać Mickey Mouse. Choć dwie kreskówki z udziałem przyszłej gwiazdy filmów animowanych nie przynosiły spodziewanego sukcesu, to jednak trzecia dzięki zastosowaniu nowoczesnych jak na tamte czasy technologii – synchronizacja dźwięku z obrazem, rozsławiła Mikiego na cały świat.
Metamorfozy Myszki Miki
Myszka Miki na początku była czarno – biała i miała charakter oraz sylwetkę przypominającą swojego poprzednika – królika Oswalda, chociaż różnił ich kształt uszu. Sam twórca Walt Disney sugerował podobieństwo Mikiego do postaci Charliego Chaplina. Sam Chaplin bardzo lubił kreskówki Disneya i chciał żeby filmy z jego udziałem były poprzedzane seansami Myszki Miki. Natomiast Frank Thomas – animator postaci najsławniejszej myszki stwierdził, że Miki to w istocie alter ego Walta- odzwierciedlenie jego osobowości, marzeń i podejścia do życia. Legendy głoszą, że Disney gdy opisywał animatorom pomysły na nowa animacje, w celu lepszego zobrazowania swoich wizji odgrywał przed nimi role postaci. W Mikiego wcielał się na tyle inspirująco, że animatorzy starali się uchwycić każdy jego ruch twarzy. Sam Mickey na początku od 1929 do 1946 roku mówiła charakterystycznym, zaaferowanym falsetem swojego autora.
Wygląd Mickey Mouse często ewoluował. Twarz myszki od czasów swojej pierwotnej wersji znacząco złagodniała i zaokrągliła się. Przez długi czas Miki miał oczy przypominające dwie całkowicie czarne kropki. Dopiero w 1939 roku, w kreskówce „pies m myśliwski” ( The Pointer), oczy Mickey’a stały się biało – czarne i nabrały charakterystycznego wyrazu dzięki inwencji animatora Freda Morre’a. Dekadę później, w kreskówce „gdy nie ma kota”, Mikiemu „włożyli” białe rękawiczki. Pierwszy raz Myszkę Miki w kolorze techniki technikolor można było zobaczyć w 1935 roku („The Band Concert”).
Obecnie Myszka Miki pojawia się najczęściej na ekranie w czerwonych spodenkach i żółtych butach, ale grając w ponad 100 animacjach wcielała się w różne role. Była żołnierzem, kowbojem, kapitanem, statku, detektywem, podróżnikiem itp. Wówczas zmieniała swój wizerunek, pojawiając się w ponad 175 kostiumach!