Dobry copywriter - po czym go rozpoznać? - Creative Heads
Kontakt
Facebook

Dobry copywriter - po czym go rozpoznać?

Dobry copywriter – po czym go rozpoznać?

Copywriter to bardzo popularny zawód, szczególnie w erze Internetu. Świat wirtualny jest wręcz przesycony agencjami, freelancerami oferującymi usługi „napisania tekstu na zlecenie”. Jednak jak wybrać najlepszego pośród nich?
W naszym artykule przedstawiliśmy cechy dobrego copywritera, który bez problemu stworzy dla nas skuteczny marketingowo tekst o ogromnym zasięgu.

Copywriter z lekkim piórem to ponadczasowy wymóg

Copywriter to osoba, która powinna nieustannie się rozwijać. Nie zaszkodzi gdy jest molem książkowym, byleby jego księgozbiór nie ograniczał się do tzw. komercyjnych gniotów. Pisanie dla copywritera nie powinno być jedynie obowiązkiem, ale również pasją. Copywriterzy tworzący teksty z pasji mają lżejsze pióro – sprawniej posługują się językiem, nie strzelają żadnych logiczno-gramatycznych gaf i tworzą przede wszystkim ciekawe treści. Dlatego też jeżeli już na pierwszym etapie komunikacji, np. poprzez wymianę korespondencji mailowej dotyczącej oferty zauważymy, że copywriter nie posługuje się komunikacją na wysokim poziomie powinniśmy szukać dalej…

Bycie „molem książkowym” to częsta cecha zawodowych copywriterów | źródło: https://mnk.pl/biblioteka

Dobry copywriter ma opanowaną znajomość mechanizmów marketingowych w jednym paluszku

Przesycenie rynku usługami copywriterskimi spowodowało, że lekkie pióro to nie tylko jedyna niezbędna umiejętność, którą musi posiadać dobry copywriter. Znajomość mechanizmów marketingowych przez osobę tworzącą teksty na zlecenie jest kluczem do sukcesu. Współczesny copywriter to pewnego rodzaju sprzedawca, którego narzędziem jest tekst o mocnej sile perswazji, nakłaniający klientów do skorzystania z oferty lub też kreowania pożądanego wizerunku marki. Wszelkie informacje z szeroko pojętego marketingu, do których należy przede wszystkim wiedza na temat mechanizmów sprzedaży oraz grupa docelowa do której będziemy kierować przekaz – są podstawą w kreowaniu wszelkiego rodzaju treści reklamowych, ofert i opisów.

Szerokie horyzonty, nieograniczona wyobraźnia i kreatywność

Dobry copywriter nie powinien mieć problemu ze stworzeniem tekstu od podstaw, o oryginalnej i interesującej dla czytelników treści, niezależnie od tego czy długość tekstu wynosi 1000 czy 10000 znaków. Nie zaszkodzi gdy osoba profesjonalnie zajmująca się pisaniem tekstów jest mistrzem w tworzeniu nieszablonowych treści, zna techniki trendu storytellingu (tworzenie sprytnych opowieści reklamowych), dzięki którym czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterami reklamy/oferty/opisu. Umiejętność tworzenia ciekawych historii wymaga odpowiedniej dawki wyobraźni, kreatywności oraz empatii autora, która jest niezbędna w dotarciu do najskrytszych potrzeb klientów.

Dobry copywriter powinien być czasami Sherlockiem Holmes’em

Dokładnie tak jak w śródtytule dobry copywriter powinien precyzyjnie umieć wyszukiwać i weryfikować informacje jak najsławniejszy detektyw świata pan Holmes! Konkretne informacje ze sprawdzonych źródeł to jedna z głównych podstaw do napisania rzetelnego artykułu. W dzisiejszych czasach Internet oraz dostęp do specjalistycznej literatury jest niezwykle uproszczony, jednak mimo wszystko łatwo zgubić się w natłoku informacji. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór, „dozowanie” i dostosowanie informacji do grupy docelowej czytelników. Oprócz umiejętnego korzystania z najnowszych technologii, fachowej literatury itp., niezwykle pomocna może być znajomość języków obcych. Dlaczego? Zagraniczne źródła takie jak m.in. strony internetowe mają o wiele więcej wartościowych informacji niż rodzime.

Znajomość zasad pozycjonowania

Wysoka pozycja w wyszukiwarkach – to coś co jest pożądane przez każdą firmę, która istnieje w Internecie (czyli właściwie 98% firm na rynku). Dlatego też copywriterzy powinni posiadać nieco wiedzy na temat tworzenia treści pod kątem optymalizacji Google. Dobrze zoptymalizowana treść pomoże zdobyć wysoką pozycję w wyszukiwarce, co jest gwarancją większej liczby czytelników. Oczywiście nie oznacza to, że copywriter musi znać całą zasadę działania algorytmów Google (o zgrozo!). Wystarczy, że będzie tworzył teksty współpracując z profesjonalnym pozycjonerem, który będzie wyznaczać, często wyszukiwane przez użytkowników słowa kluczowe do poszczególnego artykułu.

Samodyscyplina, organizacja i systematyczność

Wielu copywriterów pracuje zdalnie, często o niestandardowych porach (czasami najlepsza wena do tworzenia tekstu przychodzi o 12 w południe, innym razem o 2 rano)… jednak nie oznacza to, że ma czas na jakąkolwiek prokrastynacje! Podstawą pracy copywritera jest przede wszystkim systematyczność i samoorganizacja. Brak umiejętności planowania wiąże się z niedotrzymywaniem terminów, a to z kolei może być poważnym utrudnieniem w realizacji obowiązków copywriterskich…

02 lipca 2019
Napiszemy
teksty
które wzmocnią
twoją stronę www

Dowiedz się więcej
o copywritingu
Content marketing – co to jest?
19 lutego 2020

Współcześnie każda firma, która „idzie z duchem czasu” dba o treść w każdym nośniku informacji, a szczególnie w Internecie. Sprzymierzeńcem …

Copywriter – na co powinien uważać?
31 maja 2019

We współczesnym świecie w niektórych zawodach rynek pracownika proporcjonalnie jest równy rynkowi pracodawcy. Przykładem takiego stanu rzeczy jest choćby zawód …

Jak napisać artykuł, który sprzeda wszystko?
21 listopada 2018

W dzisiejszych czasach, w epoce demokratyzacji nośników informacji „pisać” może każdy kto ma komputer i odrobine chęci. Nie oznacza to …