Niezobowiązująca wycena
Kontakt
Facebook

Krem Nivea. Ewolucja logo i opakowania najpopularniejszego kremu na świecie

Krem Nivea uznawany jest za najbardziej uniwersalny kosmetyk na świecie. Używają go zarówno kobiety, jak i mężczyźni niezależnie od wieku. Chwalą go sobie również osoby z różnym rodzajem i kolorem skóry. Współcześnie krem kojarzy się z białym logo i niebieskim kolorem opakowania, lecz nie oznacza to że zawsze charakteryzował się takim wizerunkiem. Po lekturze naszego artykułu dowiecie się czy barwy niebiesko-białe zawsze były znakiem rozpoznawczym Nivea.

Nivea. Polskie korzenie historii najpopularniejszego kremu na świecie

Choć każdy zna krem Nivea, mało kto wie, że w historii jego stworzenia pojawił się także polski wątek. Wszystko to za sprawą gliwickiego farmaceuty Oskara Troplowitz’a, który zakupił od niemieckiego chemika dr Issaca Liftusa patent na wytwarzanie eucerytu. Bazując na tej substancji Troplowitz wspólnie z dermatologiem Paulem Gersonem Unną opracowali recepturę kremu Nivea. Jego nazwa została zapożyczona z języka łacińskiego( „nix, nivis”) i oznacza śnieżnobiały.
W roku 1911 koncern Beiersdorf AG z Hamburga  rozpoczął produkcje kremu Nivea na masową skalę. Następnie po 3 latach krem ten można było już kupić bez problemu w 34 krajach. Od ponad stu lat jest kosmetykiem znajdującym swoje miejsce w szafkach łazienkowych i kosmetyczkach swoich klientów z różnych części globu.

Czy logo i opakowanie kremu Nivea zawsze było takie same?

Obecnie znakiem rozpoznawczym kremu Nivea jest kombinacja niebieskiego koloru opakowania i śnieżnobiałego logo. Jednak czy taka wersja identyfikacji graficznej istniała od zawsze? Oczywiście, że nie. Pierwsze opakowanie kremu Nivea było żółte, miało logo i inne napisy w kolorze ciemnozielonym. Charakterystyczne były także czerwono-zielone secesyjne zdobienia. Taki wizerunek opakowania miał pasować do modnego wówczas wizerunku kobiety delikatnej zwanej „femme fraligle”.

Pierwsze opakowanie kremu Nivea | źródło: www.nivea.pl

Pierwsza metamorfoza logo i opakowania kremu Nivea nastąpiła w 1925 roku. Bodźcem do zmiany był nowy duch epoki wkraczający w pokolenie międzywojenne. Wówczas modny stał się ideał kobiety wyemancypowanej, energiczniej, nie bojącej się pokazać swojej „odważniejszej natury”. Połowa lat 20 XX wieku to narodziny twórczości Coco Chanel oraz nowych uwarunkowań technologicznych. W tamtych czasach było do wyboru kilka barw, którymi można było koloryzować metalowe opakowania. Nowa koncepcja graficzna kremu została opracowana przez Juana Gergoria Clausena, ówczesnego kierownika działu reklamy w firmie Bieresdorf. To on wybrał własnie te dwa kolory: niebieski i biały, ponieważ skojarzył je z wodą, niebem, żaglami, morską bryzą oraz beztroską. Zaprojektował także charakterystyczną czcionkę logo. W jego typografii do dzisiaj obowiązują ścisłe reguły: odległość między “N” i “I” musi stanowić dokładnie jedną piątą długości litery “I”.
Na przełomie lat 30 i 40 „biało-niebieską” koncepcję wizerunku kremu rozwinęła Elly Heuss-Knapp, która tworzyła reklamy dla marki Nivea. Od tego czasu opakowanie Nivea nigdy nie przeszło tzw .”drastycznej” metamorfozy i do dzisiaj uznawane jest za ikonę światowego designu.

Ewolucja opakowania i logo kremu Nivea | źródło: www.nivea.com
Sezonowo marka Nivea wprowadza limitowane wersje kosmetyku, jednak nie odbiegając znacząco od podstawowej kolorystki i czcionki | źródło: www.nivea.com
26 marca 2019
Plakat na wczoraj?
My się tym zajmiemy!

Dowiedz się więcej
o projektowaniu grafiki

Plakaty filmowe najlepszych filmów Quentina Tarantino

10 października 2019

Quentin Tarantino to niezwykły reżyser, czego dowodem jest większość jego dzieł oraz nagrody jakie za nie zdobył. W swoich filmach …

Najgorsze plakaty filmowe. Błędy, których powinien wystrzegać się każdy grafik

02 października 2019

Każdy z nas lubi oglądać filmy. Ba, zdecydowanie większość populacji woli iść do kina niż do teatru. Nic tak bardzo …

Vogue. Najstarsze okładki i grafiki reklamowe

10 maja 2019

O czasopiśmie Vogue słyszał chyba każdy kto nawet w małym stopniu interesuje się modą. Chociaż polska edycja Vogue po raz …