Kontakt
Facebook

Reklama w social media - TOP KANAŁY

Reklama w social media – TOP KANAŁY

Social media (zwane w Polsce media społecznościowe) znoszą wiele barier kulturowych, powierzchniowych, technologicznych. Spowodowały, że trendy z jednej części półkuli ziemskiej w ekspresowym tempie przenoszą się na drugą. Każdy może stać się wirtualnym podróżnikiem w najodleglejsze zakątki świata. Media społecznościowe to zjawisko o ogromnym zasięgu, którego potencjał reklamowy powinien wykorzystać każdy sprytny przedsiębiorca. W artykule przedstawiliśmy kanały social media o największym potencjale reklamowym.

Kontrowersyjny król reklamy w social media – Facebook

Choć ostatnio o tym portalu jest głośną za sprawą afer związanych z rzekomym jego twórcą Markiem Zuckerbergiem, Facebook wciąż jest jednym z najbardziej dochodowych kanałów social media. Powstał w 2004 roku i obecnie liczba jego aktywnych użytkowników stanowi 1/6 światowej populacji. Taki zasięg gwarantuje dotarcie do kolosalnej liczby odbiorców.
Serwis ten pozwala na komunikowanie się za pomocą czatu, a także tworzenie fanpage, grup i wydarzeń. Wyróżnia się także najlepiej rozbudowaną siecią doboru odbiorców reklamy. Zdecydowanym atutem są przejrzyste statystyki, które bardzo dokładnie określają cechy grup docelowych (np. płeć, wiek, lokalizacja, hobby, polubienia itp.). Takie dane w ogromnym stopniu pomagają zbudować odpowiednia strategie komunikacji, zmniejszając ryzyko nieodpowiedniego zainwestowania środków w reklamę. Zasięg reklamy na Facebooku jest wprost proporcjonalny do sumy jaką wpłacimy na jej rzecz. Jednak w praktyce nawet niewielki budżet może pomóc dotrzeć do odpowiednio zdefiniowanej grupy odbiorców. Reklamy na Facebooku doskonale sprawdzą się w krótkofalowych i długofalowych kampaniach.

reklama w social media
Facebook jest liderem reklamy w social media

Ćwierkający ekspres informacyjny w social media – Twitter

Twitter (w przetłumaczeniu na polski znaczy „ćwierkać”) to platforma, która umożliwia szybkie podzielenie się krótkimi (do max 280 znaków) informacjami z resztą społeczności. Użytkownicy mogą dzielić się swoimi wiadomościami za pomocą strony www, SMSów lub aplikacji mobilnej. Twitter umożliwia tzw. tagowanie (stawianie znaku# przed słowem), a także odpowiadanie innym. „Twittowanie” to bardzo popularna komunikacja social media wśród ludzi z pierwszych stron gazet. Obecnie zrzesza blisko 250 milionów użytkowników na świecie, a w samej Polsce 3 miliony.
To wciąż niedoceniane narzędzie komunikacji doskonale sprawdzi się w branżach, gdzie istotny jest szybki przepływ informacji. Płatna reklama na Twitterze zwiększy liczbę obserwatorów profilu, jak również zasięg danego „tweeta”, przekieruje ruch na naszą stronę internetową. Popularną formą promocji na Twitterze są także bezpośrednie opcje zachęcające do np. zakupu produktu, wzięcia udziału w jakiejś akcji. Wiele działań promocyjnych opartych jest na tzw. „hashtagach”, które mogą odegrać sporą rolę w kreowaniu trendów wśród obserwatorów.

Twitter może „ćwierkająco ” rozpowszechnić naszą markę

Moc zdjęcia w social media – Instagram

Zdjęcia wyrażają więcej niż 1000 słów – doskonale zrozumieli to Kevin Systrom i Mark Krieger, twórcy Instagrama, który w 2012 roku został wykupiony przez Facebook. Piękne zdjęcia o wiele bardziej wzbudzają emocje niż klasyczny tekst.
Płatna reklama na tym portalu oparta jest na promowaniu dominujących w serwisie zdjęć dostosowanych do określonych grup docelowych. Reklama na Instagramie jest dobrym rozwiązaniem dla firm, którym zależy na dobrym zaprezentowaniu swoich produktów, a także niektórych miejsc, jak np. restauracji, a nawet projektów designerskich wnętrz.

Instagram to kanał social media, który może pomóc trafić obrazem do serca użytkownika

Wyróżnij wizualnie swój interes w Pinterest

Pinterest to popularny portal, który tak samo jak Instagram stara się zdobyć zainteresowanie obrazem. Grafiki na takim portalu podzielone są na kilkanaście tysięcy kategorii. Jego niewątpliwą zaletą jest dowolność rozdzielczości zdjęć, a także możliwość wykorzystywania linków w opisach. Jako jeden z nielicznych serwisów tego typu daje możliwość tworzenia ciekawych kolaży.
Portal obecnie zrzesza 40 milionów użytkowników (prawie tyle obywateli liczy Polska!), wśród których zdecydowaną większością są kobiety. Oznacza to, że promocja na tym portalu może być idealnym rozwiązaniem dla firm z typowo kobiecych branż np. moda, kulinaria, kosmetyki. Pinterest to portal dla tzw. inspiration hunter’s i polega na dzieleniu się „karteczkami – obrazami”, zwanymi pinami, które są odnośnikami do danych stron. Reklama w tym narzędziu polega na wyróżnieniu pinów dla jak największej grupy odbiorców. Można też reklamować wpisy na bloga, które mogą spowodować większy ruch.

Kampania na Pinterest jest idealnym rozwiązaniem gdy naszą grupą docelową są kobiety.

Snapchat to nie tylko psie uszy

Snapchat starszym pokoleniom kojarzy się z nastoletnimi głupawkami, języczkami i psimi uszami…nie dostrzegają w tym oni potencjału biznesowego. A przecież to idealna droga komunikacji do nastoletniej grupy docelowej. Liczba 100 milionów użytkowników mówi sama za siebie. Jeżeli nasza firma zajmuje się sprzedażą lub usługami skierowanymi do młodszego grona odbiorców, reklama na Snapchacie to strzał w 10!
Reklama w mediach społecznościowych tego rodzaju powinna opierać się na dowcipnych, niekoniecznie poważnych treściach. Promocja na Snapchacie przeznaczona jest dla firm, które maja „dystans” do swojego wizerunku. Będzie on także idealnie współdziałać z innymi kanałami społecznościowymi
Obecnie wadą tego kanału jest wysoki koszt reklamy. Sponsorowane filtry i trwające do 10 sek. filmiki, które na podstawie interakcji oferują informacje na temat nośników marki (dłuższy artykuł lub filmik) w tego rodzaju mediach społecznościowych mogą kosztować nawet 500 tysięcy dolarów dziennie. Choć zainwestowanie takiej sumy jest gwarancją 100% skuteczności reklamy, dla małych przedsiębiorstw taka suma to utopia.
Nieco tańszym rozwiązaniem mogą być geofiltry. Choć ta usługa wciąż nie jest dostępna w Polsce, jej cena najprawdopodobniej zaczynać się będzie od 5 dolarów dziennie. Jest to reklama na Snapchacie, która będzie umożliwiać nałożenie graficznej nakładki z danej lokalizacji,

 

Snapchat to idealny kanał mediów społecznościowych dla nastolatków | Źródło: https://www.glamour.pl/artykul/snapchat-wprowadza-funkcje-ktorej-wszyscy-potrzebowalismy-180612122817

Niezastąpiony Youtube

Youtube to miejsce, które miesięcznie odwiedza blisko 800 milionów użytkowników! Tak więc byłoby grzechem niewykorzystanie takiego potencjału. Video już od czasu powstania pierwszej telewizyjnej reklamy, jest kanałem nie do wygryzienia. Jeżeli czujemy się ekspertami w jakiejś dziedzinie i mamy potrzebę dzielenia się swoją wiedzą, „sprytnie” przemycając nasza ofertę – nagrywamy filmik i dzielmy się tym na Youtube ze światem! Nie mamy hollywoodzkiego budżetu? Czasami wystarczy dobry telefon i przede wszystkim pomysł. Możliwość subskrypcji może pomoc dotrzeć do obecnych i potencjalnych klientów. Jeżeli nie czujemy się pewnie w tworzeniu własnych videorelacji, bez wahania możemy powierzyć to zadanie profesjonalnym agencjom, które zadbają o jakość i odpowiedni scenariusz wzbudzający właściwe interakcje pomiędzy firmą a klientem.

Nie wykorzystanie zasięgu Youtube w reklamie to grzech! | Źródło: https://marketingland.com/youtube-rolls-out-more-ad-extensions-incremental-lift-measurement-249232
26 listopada 2018
Wzmocnij
obecność
twojej marki
w sieci

Dowiedz się więcej
o marketingu internetowym
Jak skutecznie sprzedawać w Internecie?
18 kwietnia 2023

Internet już od dawna wychodzi naprzeciw wszelkim potrzebom współczesnego rynku. Według wielu najnowszych badań ponad 60% internautów regularnie dokonuje zakupów …

Trendy w mediach społecznościowych 2023
05 grudnia 2022

Media społecznościowe stanowią coraz większą część naszego życia. Ostatnie doświadczenia związane z pandemią, przyczyniły się do rozwoju social mediów na …

Inbound marketing – co to jest?
29 listopada 2022

Rozwijające się stale nowe technologie zaowocowały nowym podejściem w sferze marketingowej. Tradycyjną reklamę coraz częściej zastępuje inbound marketing, działający na …