Co to jest viral ? Każdy użytkownik Internetu niejednokrotnie w mediach wirtualnych miał do czynienia z tego rodzaju nośnikiem informacji marketingowej. Materiały viralowe rozprzestrzeniające się niczym wirus pomiędzy internautami potrafią swoją treścią zdobyć liczne grono odbiorców, zapadając w pamięć na dłużej. W naszym artykule dokładnie opisaliśmy co to jest viral i na czym polega jego fenomen.
Viral. Czy to tylko film?
„Viral” to treści contentowe będące elementem marketingu wirusowego. Ostatnio największą popularnością cieszą się filmiki viralowe i to one głównie kojarzone są z tego rodzaju reklamą
Jednak definicja „virala” obejmuje szerszy zakres – mogą to być m.in. memy, zdjęcia, slogany, których przeznaczeniem jest nakłanianie do interakcji na szeroką skalę, a w najlepszym przypadku wdrożenie ich treści do „codziennego życia” na długi czas.
W ostatnich latach filmy viralowe cieszą się niezwykłym powodzeniem na całym świecie. Przykładem jest choćby przygotowana w 2014 roku przez Tatię Pilievą niepozorna kampania „First Kiss”. Jak się później okazało była to „utajona” reklama firmy odzieżowej Wern z Los Angeles.
Video 1: „First Kiss” to viral, w którym 20 zupełnie obcych dla siebie osób całuje się ze sobą po raz pierwszy. Film ten został obejrzany przez ponad 140 milionów użytkowników!
Nieco wcześniej przełożyła się na duży wzrost sprzedaży marki Volvo truck kampania z udziałem gwiazdy filmów o sztukach walki Jeana Van Damma. Film przedstawiający popularnego aktora wykonującego swobodnie szpagat pomiędzy dwoma ciężarówkami uważany jest obecnie za kultowy viral.
Video 2: Viral z Jeanem Van Dammem wykonującym swobodnie szpagat pomiędzy dwoma ciężarówkami Volvo Truck, który do dzisiaj bije rekordy popularności. Auć – tylko lepiej nie naśladować samemu!
Niektóre marketingowe, „wirusowe” treści nawet współcześnie nieświadomie używamy w mowie potocznej, choć są o wiele bardziej wiekowe niż powszechny dostęp do Internetu . Któż z nas nie zanucił podczas kupowania mydła piosenki Marka Kondrata i Marleny Drozdowskiej „siabadabada mydełko FA” ? Albo nie usłyszał od babci wciskającej nam kolejny kawałek ciasta, że „cukier krzepi?”- które o dziwo jest przedwojennym hasłem reklamy cukru ( więcej możecie przeczytać na https://creativeheads.pl/stare-reklamy-ktore-juz-nigdy-nie-powroca)/. Virale mają nie tylko czysto marketingowy przekaz, ale także mogą mieć treści m.in. polityczne, światopoglądowe. Ileż razy śmialiśmy się i rozpowszechnialiśmy zabawne memy o politykach, albo sezonowych „gwiazdach” związanych z rożnymi wydarzeniami i stereotypami ? Nosacze, Janusze, Typowe Seby. Tak, „virale” to coś co, jest częścią naszego życia od dawna…
Virale jako zamiennik klasycznej reklamy
W XXI wieku coraz więcej firm decyduje się na tzw. kampanie viralowe. Powód tego jest prosty- są tańsze niż reklamy ukazujące się w tradycyjnych mediach. Co raz częściej ludzie szukają autentyczności, a nie tylko wyidealizowanego świata jaki ukazywany jest często w klasycznych reklamach. Kobiety wiedzą, że po użyciu maskary firmy X nie staną się nagle gwiazdami z pierwszych stron gazet, a mężczyźni po psiknięciu dezodorantem marki „Y” nie będą milionerami z kaloryferem na brzuchu i wianuszkiem atrakcyjnych kobiet wokół nich. Ludzie są coraz bardziej świadomi manipulacji marketingowej, dlatego ich wymagania znacznie wzrosły. Reklamy viralowe stały się także coraz bardziej powszechne dlatego, bo z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników Internetu, zmniejsza się natomiast liczebność odbiorców tradycyjnych odbiorników medialnych.
Kampanie viralowe – czy to prosta droga do sukcesu ?
Kampanie viralowe mogą przyczynić się do sukcesu Twojej firmy, jednak nie jest to takie proste jak. Stworzenie reklamy viralowej, która porwie tłumy i da nam ogromne zyski wymaga dokładnego ustalenia celów i oczywiście nieszablonowego pomysłu. Na wstępie powinniśmy zastanowić się co chcemy osiągnąć naszą kampanią viralową, np. zakomunikować nową promocję, zmienić wizerunek lub zadbać o wzrost świadomości marki. W kolejnym etapie dokładnie zbadać rynek do którego chcemy dotrzeć – rynek dzieci, młodzieży, a może dorosłych ? Popularny produkt lub usługa, czy nisza? Od analizy grupy docelowej, zależy jak powinna wyglądać forma komunikatu marketingowego. Nie można jednak zapominać o „złotej” zasadzie reklamy viralowej, a mianowicie naturalności i nienachalności. Nikt nie uwierzy w śnieżnobiałe zęby i płaski brzuch modelki po zjedzeniu całej tabliczki czekolady. Zaufa natomiast, że ta czekolada jest smaczna i wyjątkowa jeżeli tego rodzaju reklama będzie kreatywna i wzbudzać silne emocje. Przykładem kultowej reklamy czekolady, która zapadła w pamięć o wiele dłużej niż emitowano ją w kanałach medialnych jest reklama Milki. Podbiła ona świadomość odbiorców hasłem „świstak siedzi i zawija je w te sreberka”. Hasło to przeniosło się do mowy potocznej i używane jest do dzisiaj przez osoby, które określają w taki sposób m.in. udoskonalanie jakieś czynności, rzeczy.
Video 3. Hasło „a świstak siedzi i zawija je w te sreberka” z reklamy Milki stało się „sloganem viralem”
Nasza kampania viralowa zyska na sile, jeżeli będzie zgodna z naszymi prawdziwymi wartościami. Jeżeli jesteśmy marką odzieżową, która w kampanii koncentruje się na obronie praw zwierząt, a w rzeczywistości szyje z nich ubrania – musimy wiedzieć, że świat to „wirtualna, globalna wioska” i każde kłamstwo ma krótkie nogi. „Internet wszystko widzi i nigdy nie zapomina”, dlatego komunikowanie prawdziwych wartości jest tak bardzo ważne.