Andy Warhol. Kilka lekcji dobrego marketingu - Creative Heads
Kontakt
Facebook

Andy Warhol. Kilka lekcji dobrego marketingu

Andy Warhol. Kilka lekcji dobrego marketingu

O Andy Warholu słyszał każdy z nas. Blond włosy w chłodnym odcieniu i o nie wiele „cieplejszy” wyraz twarzy, dla której takie emocje jak szczęście i smutek wydawały się obce. Mimo rysów o ubogiej ekspresji emocjonalnej, mało kto w latach 60, 70 i 80 ubiegłego stulecia był obojętny wobec niego. Jego kontrowersyjny życiorys i twórczość do dzisiaj wzbudzają sympatię lub nienawiść. Nie każdy uważał go za wybitnego artystę, ale nie można mu odmówić jednego – umiejętności perswazji, która zdumiewa nawet współcześnie niejednego speca od marketingu. W artykule przedstawiliśmy kilka lekcji, które moglibyśmy się nauczyć od samego Andy Warhola. Jego działania zasługują na szczególną uwagę, ponieważ pomogły osiągnąć sukces w czasach kiedy nie istniały internetowe social media, które obecnie są podstawą większości działań marketingowych.

Andy Warhol | Źródło: www.biography.com

Andy Warhol – geniusz połączenia sztuki i marketingu

Warhol twierdził, że „artyści produkują rzeczy, których ludzie nie potrzebują”. Jednak czym byłby świat bez sztuki? Byłby tylko szarą rzeczywistością…
Stwierdzenie, wątpiące w rolę sztuki było dla Warhola najprawdopodobniej „mottem motywującym”. Warhol zdemokratyzował niby „niepotrzebną” sztukę, uwalniając ją z teatrów, muzeów i nie zawsze zrozumiałych filmów, przeistaczając ją w sprytne narzędzie marketingu masowego. W 1983 roku wykonał m.in. 40 prac inspirowanych wodą Perrier, które do dzisiaj są inspiracją dla produktów tej marki. Trzy lata później zaprojektował wersje butelki wódki Absolut, której „warholowska” wersja jeszcze jakiś czas temu była dostępna w specjalnej limitowanej edycji – 4 milionów egzemplarzy. Takie przykłady wykorzystywania sztuki w masowej twórczości Andy to tylko dwie gwiazdy pośród wielu jego innych dzieł.

Wódka Absolut w wersji Andy Warhola | Źródło: www.joesdaily.com

Andy Warhol korzystał z różnych kanałów

W latach 60, 70 i 80 takie kanały jak Facebook i Instagram nie istniały jeszcze nawet w najbardziej tęgich głowach. Nie oznaczało to jednak, że do odbiorców nie można było dotrzeć w wielokanałowy sposób. Andy Warhol rzeźbił, malował, reżyserował, fotografował. Miał nawet swoje własne wydawnictwo i program w telewizji. Głównym tematem jego prac była szeroko pojęta kultura masowa. Prace Andy Warhola przedstawiały lub często były związane z przedmiotami codziennego użytku, jedzeniem, ludźmi z pierwszych stron gazet. Tworzona przez niego „masówka”, choć przez wielu uznawana była za kicz, cieszyła się dużym zainteresowaniem… On już wtedy wiedział, że dobry biznes jest jak „jedzenie na wynos”: Im lepsze menu (różne rodzaje prac) i większy zasięg (wielokanałowość), tym więcej zdobędziemy klientów.

Andy Warhol wiedział z kim współpracować

Wpływ Andy Warhola na społeczeństwo w tamtych czasach możemy porównać do współczesnych influencerów szczególnie ze świata social media. Bohater naszego artykułu doskonale rozumiał, że to sztuka to „dialog”. W tym celu, ścisle współpracował ze zdolnymi reżyserami, projektantami żeby dotrzeć do sedna potrzeb odbiorców. Dzisiaj dobrzy marketingowcy muszą współpracować, nie tylko pomiędzy sobą, ale także z innymi specjalistami m.in. od sprzedaży, komunikacji, IT.

Warhol – mistrz łamania zasad

Andy Warhol rozsławił się dzięki temu, że łamał wszelkie zasady. Ze zwykłych przedmiotów potrafił zrobić dzieło sztuki masowej. Coca cola, zupa Campbell to nie tylko to co spożywa każdy, niezależnie statusu majątkowego, ale także główni bohaterzy jego prac – co w tamtych czasach szokowało. Tak samo jak np. jego pierwszy jego film „Sleep”. Niemy, czarno-biały trwający prawie 5 godzin i przedstawiający jedynie śpiącego mężczyznę… rozsławił go jako autora „anty-filmu”. Nieszablonowe myślenie jest w cenie także dzisiaj. Niepowodzenie, czasami jest bardziej korzystne niż sukces, ponieważ pomaga wyciągnąć odpowiednie spostrzeżenia i wnioski.

Warhol nie bał się nowych technologii

W latach 80-tych Andy Warhol wraz aktorką Debbie Harry został zaproszony na inaugurację wejścia na rynek pierwszego osobistego komputera „Amiga” firmy Commodore. Od tego czasu Warhol stał się entuzjastycznym ambasadorem marki i zaczął zajmować się projektowaniem graficznym. Dzisiaj marketingowcy także docierają do klientów niezależnie od miejsc gdzie się znajdują.W wielu przypadkach pomaga wprowadzenie w swoją strategię nowych technologii.

Warhol zawsze był sobą

Andy Warhol w swojej karierze zmieniał nieco swój wizerunek i kanały dotarcia do odbiorców, nie zmieniając całkowicie sposobu działania i wartości. Nieuniknione jest to, że wiele marek chce dokonać rebrandingu, np. poprzez stworzenie swojej nowej, bardziej cyfrowej wersji. Nie powinny jednak zapominać całkowicie o swoich pierwotnych wartościach, bo mogą trafić w ślepy zaułek.

Andy Warhol z Debbie Harry, która była jedną z jego licznych muz | Źródło: www.lamaisonrebelle.com
15 stycznia 2019
Brakuje ci klientów?
Postaw na dobrą
reklamę

Dowiedz się więcej
o projektowaniu grafiki
Trendy graficzne w 2023 roku
15 marca 2023

Trendy graficzne od zawsze były kształtowane przez kreatywne umysły, które potrafiły wyłapywać „ducha obecnych czasów”. W ostatnich latach pandemia przyczyniła …

Irańskie plakaty reklamowe
13 marca 2023

Iran, dzisiaj utożsamiany głównie z restrykcyjnym islamem oraz narastającymi protestami przeciwko istniejącym zasadom, posiada bogatą historię, w której plakaty odgrywały …

Murale reklamowe – trend po koronawirusie
15 kwietnia 2020

Pandemia koronawirusa zaskoczyła nas wszystkich, spowodowała zastój w wielu branżach, w tym także reklamowej. Jednak jak większość zdarzeń w historii …